سه‌شنبه 12 خرداد‌ماه سال 1388 ساعت 12:49 ق.ظ

با جمله "آقای نخست وزیر، جنگ شروع شد" روز 31 مه بزرگترین و گسترده ترین مانور نظامی در تاریخ اسراییل آغاز شد که تا روز پنجشنبه 4 ژوئن ادامه خواهد یافت. بر خلاف مانورهای "نقطه عطف-1" و "نقطه عطف-2" در آنها نه تنها ارگان های دولتی بلکه کل مردم کشور حضور دارند.

برای اولین بار اداره لجستیکی سیستم جدید هشداردهی خبر حملات موشکی را با کمک تلفن همراه آزمایش می کند. سیستم هشداردهی موبایل توسط کمپانی اسراییلی eVigilo ابداع شده است.

سیستم MobileAlert اجازه می دهد که خبر پرتاب موشکی دوربرد به سمت اسراییل به تلفن های همراه مخابره شود: تلفن همراه شروع به زنگ زدن کرده و بر روی صفحه آن پیامکی (SMS) در خصوص تهدید موشکباران پدیدار می شود. سیستم هوشیار جدید پیام را برای کلیه دارندگان تلفن همراه ارسال نخواهد کرد. MobileAlert موقعیت استقرار دارندگان تلفن همراه را شناسایی کرده وفقط به آندسته از کسانی که در محدوده اصابت موشک هستند، پیام هشدار مخابره می شود. به غیر از این سیستم مذکور اجازه می دهد که علامت خطر حتی در صورت وجود اختلالات فنی در امور اپراتوری به تلفن های همراه ارسال شود.

در حدود 10 میلیون خط تلفن همراه به اپراتورهای موبایل اسراییل وصل هستند. این دستگاه ها برای اطلاع رسانی در خصوص تهدیدات موجود از طریق سیستم MobileAlert استفاده می کنند.

به غیر از این بر اساس گزارش روزنامه "اورشلیم پست" اداره لجستیکی امکان ارسال هشدار به رایانه هایی که به اینترنت وصل هستند را با کارشناسان بررسی می کند.

از روز سه شنبه 2 ژوئن مردم غیر نظامی در مانور مذکور شرکت می کنند. ساعت 11 در کل اسراییل علامت خطر و هشدار موشک باران پخش خواهد شد. کلیه سکنه اسراییل باید طی یک دقیقه پناهگاه و یا منطقه ای امن برای خود پیدا کنند. فقط چند موسسه که نباید چرخه فعالیتی آنها قطع شود، از شرکت در این مانور معذورند.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo