یکشنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1388 ساعت 01:09 ق.ظ


جنگ حزب‌الله و اسرائیل به نفع ایران تمام شد

 

خلاصه:
حزب‌الله در جنگ 33 روزه توانست ارتش تجهیزشده به سبک غرب را شکست دهد و این موضوع می‌تواند تبدیل به الگوی مبارزه در سایر نقاط بحرانی تبدیل شود و خطر عمده‌ای برای ارتش آمریکا در عراق و افغانستان به وجود آورد.

 

با توجه به الگوبرداری حزب‌الله از شیوه‌های مورد استفاده سپاه پاسداران، حمله نظامی به ایران با استفاده گسترده از حمله‌های هوایی شبیه اسرائیل، کارساز نخواهد شد و ارتش آمریکا نیازمند پیاده کردن نیرو در خاک ایران خواهد بود.

کالج جنگ ارتش آمریکا در گزارش کاملی درباره جنگ لبنان و اسرائیل در سال 2006، توان نظامی حزب‌الله و شیوه جنگ این گروه لبنانی را نوین و آن را مشابه یک ارتش کلاسیک دانسته است.

این گزارش که یک مونوگرافی 100 صفحه‌ای درباره عملکرد نظامی حزب‌الله در جنگ تابستان 2006 است، به ارتش آمریکا هشدار می‌دهد که لازم است به جای جنگ‌های چریکی، توجه خود را به شیوه‌ای که حزب‌الله در جنگ 2006 عمل کرد، معطوف کند.

حزب‌الله توانست به عنوان یک بازیگر غیردولتی، ارتشی تجهیزشده به سبک غرب را در این جنگ شکست دهد. این موضوع می‌تواند تبدیل به الگوی مبارزه در سایر نقاط بحرانی تبدیل شود و خطر عمده‌ای برای ارتش آمریکا در عراق و افغانستان به وجود آورد.

گزارش کالج جنگ آمریکا در جمع‌بندی جنگ حزب‌الله لبنان و ارتش اسرائیل تصریح می‌کند که در تاریخ جنگ‌های ارتش‌های عربی با اسرائیل، حزب‌ الله بالاترین دقت و عملکرد را در جنگ 33 روزه از خود نشان داد و توانست سنگین‌ترین تلفات را به نظامیان اسرائیل وارد کند.

این گزارش نظامی که بر اساس منابع گستره آمریکایی و اسرائیلی تهیه شده است، می‌گوید که حزب‌الله در جریان این جنگ از درون تونل‌های به هم پیوسته و مناطق استتار شده، دست به عمیات نظامی زده و به این ترتیب ادعای رسانه‌های اسرائیلی درباره این که حزب‌اللع از مناطق مسکونی به سوی مواضع اسرائیل شلیک می‌کرده است را رد می‌کند.

33 روز جنگ

در جنگ تابستان سال 2006، اسرائیل به دنبال اسارت دو سرباز این کشور توسط حزب‌الله، دست به بمباران هوایی لبنان زد که در جریان آن بیش از هزار لبنانی کشته شدند.

بنا به آمارهای ارائه شده از سوی دولت لبنان، بیشتر کشته‌شدگان لبنانی، غیرنظامی و کمتر از 200 نفر آنها از چریک‌های حزب‌الله بودند.

از سوی دیگر، ارتش اسرائیل در همان زمان اعلام کرد که تلفات اسرائیل در این جنگ 119 نفر بوده که بیش از 100 نفر از آنها نظامیان بوده‌اند.

ذخیره موشکی حزب‌الله

گفته می‌شود حزب‌الله ذخایر موشکی بزرگی دارد که بیشتر آنها ساخت ایران است یا از روسیه خریده شده‌ است.

هنگامی که ارتش اسرائیل در جریان جنگ 2006 وارد بخشی از منطقه جنوب لبنان شد، حزب‌الله از خود قابلیت بالایی برای استفاده از موشک‌های ضد تانک ساخت ایران و روسیه نشان داد و توانست ده‌ها تانک پیشرفته مرکاوا را نابود کند.

بخش عمده‌ای از تلفات نیروهای اسرائیلی را سرنشینان تانک‌های مرکاوا تشکیل می‌دادند که تا آن زمان گفته می‌شد بدنه زرهی این تانک‌های ساخت اسرائیل، نفوذ ناپذیر است.

پیامد جنگ لبنان به نفع ایران

کارشناسان در تحلیل جنگ حزب‌الله و اسرائیل بر این باورند که پیامد این جنگ در تغییر ذهنیت نظامیان آمریکایی درباره برنامه ریزی حمله به ایران تاثیر قابل توجهی داشت.

پس از جنگ 33 روزه، مشاوران ارشد نظامی در پنتاگون دریافتند که با توجه به الگوبرداری حزب‌الله از شیوه‌های مورد استفاده سپاه پاسداران، حمله نظامی به ایران با استفاده گسترده از حمله‌های هوایی شبیه اسرائیل، کارساز نخواهد شد و ارتش آمریکا نیازمند پیاده کردن نیرو در خاک ایران خواهد بود.

به گفته منابع آگاه، سپاه پاسداران نقش مهی در طراحی و بالابردن توان نظامی نیروهای حزب‌الله لبنان داشته است.

به نظر می‌رسد وزارت دفاع آمریکا به دلیل احتمال افزایش هزینه و تلفات جنگ با ایران، به دولت جورج بوش توصیه کرد که برنامه‌ریزی برای حمله نظامی به ایران را متوقف کند.

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo