یکشنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1388 ساعت 12:20 ق.ظ

 

           

آمریکای‌شمالی- همشهری آنلاین- محمد عجم:

آمریکا  با وجود اینکه قدرتمند ترین کشور جهان از نظر میزان و حجم تجهیزات دفاعی و تهاجمی است اما در عین حال از یک روانشناسی ترس برخوردار است

یک اصل ثابت در سیاست خارجی و سیاست نظامی آمریکا توهم توطئه و ترس از دشمن توهمی و یا دشمن واقعی است.امریکا همواره با ایجاد دشمنان فرضی به دنبال اهدافی است که حداقل یکی از آن اهداف بحران زائئ و ایجاد جو بدبینی و سوء ظن و دامن زدن به مسابقه تسلیحاتی و فروش سلاحهای انبار شده آن کشور است.

آمریکا تا کنون میلیاردها دلار سلاح به کشورهای مختلف فروخته و بهترین بازار فروش این سلاح ها در منطقه خلیج فارس است.در همین راستا  کنگره آمریکا بزودی در خصوص تصمیم دولت بوش برای فروش  20  میلیارد دلار اسلحه به چند کشور عربی حاشیه خلیج فارس تصمیم گیری می کند.

امارات متحده عربی درخواست خرید  288  موشک پاتریوت باک  3  و  2  و تجهیزات مربوطه آنها  به ارزش  9  میلیارد دلار و کویت درخواست خرید  80  موشک پاتریوت باک  3  و  2 و تجهیزات مربوطه آنها به ارزش  1.36 میلیارد دلار نموده اند.

منطقه خاورمیانه منطقه تناقض ها،تضادها، بدبینی ها، سوء ظن ها و  تعارفات است. در همان حالی که کشورهای عربی در زیر یک سقف جلسه وحدت تشکیل می دهند در بیرون جلسه بدنبال مسلح کردن خود هستند اختلافات عربی عربی و عربی و خارجی همواره بر جهان عرب سایه افکنده است. این سوتفاهمات زمینه لازم را برای بهره برداری آمریکا و حتی انگلستان و فرانسه از بازار این کشورها فراهم ساخته است.

برابر گزارش مرکز پژوهش‌های بین‌المللی کندی، آمریکا در حال حاضر  700  تا  800   پایگاه زمینی،  دریایی،  هوایی و جاسوسی در خارج از آمریکا دارد.بطور مشخص  737  پایگاه در  130  کشور خارجی قرار دارند که تعدادی از آنها اردوگاه های موقت هستند. تعداد مراکز و پادگانهای ارتش آمریکا در خاک آن کشور به  6000  می رسد.

هم اکنون تعداد یک میلیون و ۱۴۰هزار نظامی آمریکایی در این پایگاه‌ها مستقر هستند.از این تعداد  ۴۰۰هزارنفر سرباز نیروی زمینی، ۳۱۰هزار نفر نیروی دریایی، ۱۳۰هزار نفر تفنگدار دریایی و  ۳۰۰هزار نفر جزء نیروی هوایی هستند که در این پایگاه‌ها فعالیت دارند.

هم اکنون تعداد  ۱۲۰هزارنظامی آمریکایی در کشورهای اروپایی، ۲۰۰هزار در خاورمیانه، ۹۰هزارنفر سرباز در خاور دور و بقیه در سایر کشورهای جهان و بخصوص در آفریقا مستقر هستند.و تعداد  325  هزار نظامی آمریکا هم اکنون در خارج از آمریکا بسر می برند.که از آن میان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

116  هزار نظامی  در اروپا 

97  هزار نظامی در آسیا  غیر از خاورمیانه 

40  هزار نظامی در کره جنوبی

40  هزار نظامی در ژاپن 

6  هزار نظامی خاورمیانه که  3432  نفر در قطر  1496  در بحرین 

1000  نظامی در آسیای میانه

800  نظامی در آفریقا 

700  نظامی در گوانتانامو

413  نظامی در هیندوراس 

147  نظامی در کانادا

491  نظامی در دیو گو گارسیا (اقیانوس هند)

200  نظامی در استرالیا

196  نظامی در نظامی در  سنگاپور

100  نفر در فلیپین 

113  نظامی در  تایلند

600  هزار نفر در دریا ها

1900  نظامی در جیبوتی 

26  مرکز در آلمان 

8  مرکز در انگلستان

8  مرکز در ایتالیا

9  مرکز در ژاپن

پایگاه‌های مهم‌ نظامی آمریکا

1. فرماندهی اروپا- اشتوتگارتک منطقه ای در حدود  13  میلیون مایل مربع را در  89  کشور از نروژ تا بالتیک مدیترانه بخشی از خاورمیانه تا کیپ گود هوپ در آفریقای جنوبی را تحت پوشش هوایی دریایی و زمینی دارد.

2. مرکز آموزشی ارتش هفتم  و مرکز یکصدم  گروه پشتیبانی در شهر Grafenwoehr   آلمان.

3. مرکز تمرین در آب و هوای استوایی در شهر Fort Clayton  پاناما از  1962 4. مرگز نیروی دریایی در اروپا و گوام که  100  میلیون مایل مربع  را در برمی گیرد و شامل  200  کشتی و  250  هزار دریانورد است

5. مرکز هوایی نیروی دریایی در Keflavik, Iceland  

6. مقر پشتیبانی دریایی  در , Naples, Italy

7. مقر دریایی در اسپانیا تنگه جبل الطارق   Rota, Spain 

8. پایگاه عملیاتی نیروی دریایی در ژاپن Sasebo, Japan  این پایگاه   مقر ناوگان هفتم دریایی با  60  کشتی  350  جنگنده و  60  هزار پرسنل  است

9. پایگاه هواییSigonella Italy  ایستگاه سیگونلا ویژه عملیات در مدیترانه است. این پایگاه  مرکز استقرار  3100  نظامی و  800  غیر نظامی است که بیشتر به یگان هوایی شانزدهم و  ناوگان جنگی سی و یکم اختصاص دارد.

10. پایگاه  هوایی توزلا در بوسنی Tuzla Air Base, Bosnia-Herzegovina

11. پایگاه هواییIncirlik  در جنوب  ترکیه  مختص یگان سی و نهم رزمی هوایی است

12. پایگاه هوایی Kadena Air Base at Okinawa در ژاپن 

13. پایگاه هوایی Misawa Air Base در ژاپن جزیره Honsyu مرکز یگان سی و پنجم  رزمی 

14. پایگاه هوایی Yokota Air Force Base  ژاپن در  28  مایلی توکیو  مقر یگان  ترابری  374 

15. پایگاه هواییUSMC Air Station Iwakuni در  45  مایلی هیروشیما مرکز یگان هوایی یکم نیروی دریایی

16. پایگاه هوایی Kunsan Air Base در کره جنوبی 15  مایلی سئول مقر یگان هشتم رزمی نیروی هوایی 

17. پایگاه هوایی Osan Air Base  کره جنوبی  یگان  51  رزمی هوایی و یگان هفتم هوایی 

18. پایگاه هوایی Ramstein Air Base در آلمان  یگان ترابری هوایی هشتاد و ششم 

19. پایگاه هوایی Taszar Air Base مجارستان وابسته به یگان  406  ام 

20. پایگاه  هوایی در بگرام افغانستان

پایگاه‌ها‌، پادگان‌ها و مراکز نظامی آمریکا در عراق

آمریکا رسما در عراق پایگاه ندارد.  پایگاه به مرکز نظامی ثابتی گفته می شود که بر اساس  امضای قرارداد مقر با کشور صاحب خاک برای مدت طولانی مشخصی به امضا می رسد اینگونه پایگاهها معمولا برای مدتی بیشتر از  50  سال  اجاره می شوند و ظرفیت های آنها از  30  هزار نفر به بالا است.

اما آمریکا بطور رسمی  در عراق  55  مرکز مهم نظامی دارد که  تعدادی از آنها به شرح ذیر است:

1. پادگان "بلد"  یا اناکوندا در  68  مایلی بغداد در مساحتی در حدود  15  مایل مربع  بیشتر به فعالیتهای هوایی مربوط می شود و در آن  130  هواپیما و  120   هلکوپتر نیز مستقر است  .

2. الطلیل  14  مایلی ناصریه  مساحت  20  مایل مربع 

3. الاسد  120  مایلی بغداد  تعداد  17  هزار نظامی 

4. القیاره در  50  مایلی جنوب شرق موصل 

5. گمپ ویکتوری -  نزدیک فرودگاه بغداد مساحت  140  مایل مربع و ظرفیت  20  هزار سرباز

6. پادگان مارینز- نزدیک فرودگاه موصل  واقع است.

7. پادگان کرکوک 

8. پادگان اربیل   که هر کدام  14  هزار نظامی را در بر می گیرند.

افریکوم  

آمریکا چند سال اخیر شدیدا تلاش کرد تا پایگاهی را در یکی از کشورهای آفریقایی دایر نماید  مغرب- الجزایر- موریتانی - مالی چاد - زامبیا ، اوگاندا و کنیا کاندیدهای مطرح این پایگاه بودند اما آمریکا نتوانست هیچ کشور مهمی  را به این امر راضی نماید. مرکز فرماندهی نیروهای آمریکا برای آفریقا به اختصار آفریکام (Africom) نام دارد و فعلا مقر این مرکز  بطور موقت در اشتوتگارت  آلمان قرار دارد. و قرار است که موافقتنامه این مقر با کشور جیبوتی در شاخ آفریقا نهایی شود.وزیر خارجه جیبوتی محمود علی یوسف  نیاز اقتصادی و امنیتی را عامل موافت جیبوتی با پیشنهاد آمریکا عنوان نموده است.

پیشتر مرکز فرماندهی نیروهای آمریکا در خاورمیانه و آسیای مرکزی (Centcom) و مرکز فرماندهی منطقه اوقیانوس آرام (Pacom) به طور مشترک مسئولیت قاره آفریقا را برعهده داشتند.

آمریکا حدود  ۱۰  درصد نفت مصرفی خود را از کشورهای آفریقایی مانند نیجریه وارد می کند و همچنین نگران افزایش نفوذ چین در آفریقا است. آمریکا همچنین نگران رشد تروریسم در کشورهای بی ثبات آفریقایی مانند سومالی است. پنتاگون می گوید حداقل یک سوم از حدود  ۴۰۰  عضو مرکز فرماندهی جدید، دیپلمات ها و کارشناسان کمک های اقتصادی خواهند بود. ناظران نظرات متفاوتی درباره تأسیس آفریکام دارند.

برخی معتقدند که تأسیس این مرکز فرصتی برای توجه بیشتر و موثرتر آمریکا به قاره آفریقا را بوجود آورده است.

اگرچه تا کنون هیچ کشور آفریقایی میزبانی مقر مرکز فرماندهی جدید رابه طورنهایی نپذیرفته است اما آمریکا در بسیاری از کشورهای آفریقایی مستشاران نظامی و مراکز یا اردوگاه نظامی دارد از جمله آنها می توان به پایگاه موقت انتبه در اوگاندا و مرکز تان تان  در مراکش و مراکزی در امارت متحده عربی و یمن  اشاره نمود که بطور موقت به عنوان مسیر ترانزیت و آموزش مورد بهره برداری واقع می شوند اما در مورد انتبه این مرکز موقت که  15  سال قبل فقط برای امداد رسانی به جنوب سودان دایر شده بود تا کنون در آنجا به عنوان مرکز ردیابی و جاسوسی در کل منطقه دریاچه های بزرگ بکار می رود.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo